Turinys:

  1. Sveikos mitybos pagrindai – štai ką turite žinoti!
  2. Sveika mityba, pritaikyta įvairiems poreikiams
  3. Vaikų ir paauglių mityba – investicija į sveiką vystymąsi
  4. Sveika mityba suaugusiesiems – ligų prevencija ir kūno svorio palaikymas
  5. Senjorų mityba – energijos ir gyvybingumo išsaugojimas
  6. Kaip planuoti sveikus patiekalus?

Kas yra sveika mityba? Tai toks mitybos būdas, kai organizmas gauna visas būtinas maistines medžiagas, vitaminus ir mineralus, o pasirenkami maisto produktai yra įvairūs. Sveikos mitybos svarba bendrai sveikatai yra neginčijama! Gerai subalansuota mityba, be kita ko, teigiamai veikia mūsų nuotaiką, gebėjimą susikaupti ir protinę pusiausvyrą.

Sveikos mitybos pagrindai – štai ką turite žinoti!

Sveika mityba grindžiama tinkama dienos maisto raciono pusiausvyra, kuri turėtų užtikrinti tinkamą pagrindinių maistinių medžiagų santykį. Svarbiausia – aprūpinti organizmą viskuo, ko jam reikia, kad jis tinkamai funkcionuotų, ir vengti kokių nors elementų pertekliaus ar trūkumo.

Makroelementai yra bet kokios mitybos pagrindas!

  • Baltymai – būtini raumenims, odos audiniui, hormonams ir fermentams gaminti bei jiems atsinaujinti. Geri baltymų šaltiniai yra mėsa, žuvis, pieno produktai, kiaušiniai, taip pat ankštinės daržovės, riešutai ir sėklos.
  • Angliavandeniai – pagrindinis organizmo energijos šaltinis. Verta rinktis sudėtingus angliavandenius, pavyzdžiui, pilno grūdo grūdus, vaisius, daržoves ir ankštines daržoves, kuriuose taip pat yra virškinimą gerinančių skaidulų.
  • Riebalai – svarbūs smegenų, širdies ir sąnarių sveikatai. Rinkitės sveikus riebalus, pavyzdžiui, esančius žuvyje, avokaduose, riešutuose, sėklose ir alyvuogių aliejuje.

Mikroelementai– vitaminai ir mineralai, kurių reikia mažesniais kiekiais, bet kurie yra labai svarbūs daugeliui gyvybiškai svarbių procesų ir imuninei sistemai. Į sveiką mitybą turėtų įeiti įvairūs vaisiai ir daržovės, kurie yra gausus šių ingredientų šaltinis.

Hidracija yra toks pat svarbi, kaip ir tinkamų maisto produktų pasirinkimas. Vanduo yra būtinas, kad organizmas tinkamai funkcionuotų, nes, be kita ko, padeda virškinti ir šalinti toksinus. Per dieną rekomenduojama išgerti ne mažiau kaip 2 litrus vandens, nors šis poreikis gali skirtis priklausomai nuo individualių poreikių, fizinio aktyvumo ir klimato sąlygų.

Sveika mityba, pritaikyta įvairiems poreikiams

Mitybos poreikiai gali skirtis priklausomai nuo amžiaus ir sveikatos būklės. Tinkama mityba skatina vystymąsi jaunystėje ir padeda išsaugoti sveikatą bei gyvybingumą vėlesniame amžiuje.

„Pepco“ infografikas „Sveikos mitybos pagrindai“

Vaikų ir paauglių mityba – investicija į sveiką vystymąsi

Vaikams, kurie intensyviai auga ir vystosi, labai svarbu suteikti pakankamai kalorijų ir subalansuotų maistinių medžiagų. Mityboje turėtų būti daug baltymų, kad tinkamai vystytųsi raumenys ir kaulai, angliavandenių, kurie yra energijos šaltinis, ir sveikų riebalų, kurie svarbūs smegenų vystymuisi. Taip pat svarbu užtikrinti vitaminų ir mineralų, ypač kalcio (labai svarbus stipriems kaulams) ir geležies (protiniam vystymuisi palaikyti), kiekį. Vaisiai ir daržovės turėtų sudaryti svarbią mitybos raciono dalį, aprūpinti svarbiausiais vitaminais, mineralais ir skaidulinėmis medžiagomis.

Sveika mityba suaugusiesiems – ligų prevencija ir kūno svorio palaikymas

Suaugusiųjų mityba turėtų padėti išlaikyti sveiką svorį, užkirsti kelią lėtinėms ligoms ir suteikti energijos, reikalingos kasdienėms problemoms spręsti. Tinkamai subalansuotą mitybą turėtų sudaryti vaisiai, daržovės, neskaldyti grūdai, liesi baltymai ir sveiki riebalai. Apribojus perdirbtą maistą, daug riebalų ir cukraus turinčius produktus, galima išvengti širdies ligų, 2 tipo diabeto ir tam tikrų rūšių vėžio. Reguliarus valgymas ir porcijų kontrolė gali padėti palaikyti sveiką medžiagų apykaitą.

Senjorų mityba – energijos ir gyvybingumo išsaugojimas

Garbaus amžiaus žmonių medžiagų apykaita sulėtėja ir gali sumažėti gebėjimas įsisavinti tam tikras maistines medžiagas. Šiuo laikotarpiu svarbu pritaikyti mitybą prie kintančių organizmo poreikių. Garbaus amžiaus žmonėms gali reikėti daugiau baltymų, kad išlaikytų raumenų masę ir jėgą, ir mažiau kalorijų, kad nepriaugtų svorio. Maistas, kuriame gausu skaidulų, padės palaikyti sveiką virškinimą. Taip pat verta atkreipti dėmesį į tinkamą drėkinimą, nes su amžiumi troškulio jausmas mažėja.

Kaip planuoti sveikus patiekalus?

Jauna moteris ant sofos valgo vaisių salotas

Sveiko maitinimosi planavimas yra labai svarbus norint išlaikyti subalansuotą mitybą ir gali būti lengvesnis, nei manote!

Pateikiame keletą patarimų, kurie padės organizuoti ir paruošti sveiką maistą kiekvienai dienai:

  1. Suplanuokite maistą visai dienai ar savaitei – taip išvengsite spontaniško mažiau sveikų patiekalų pasirinkimo, kai neturite pakankamai laiko gaminti maistą.
  2. Apsipirkinėkite pagal sąrašą – sudarę pirkinių sąrašus pagal suplanuotą valgiaraštį, lengviau paruošite maistą ir laikykitės sveiko plano.
  3. Pasiruoškite patiekalus iš anksto – kai kuriuos patiekalus galite pasigaminti iš anksto, nes taip sutaupysite laiko ir visada turėsite sveikų patiekalų. Įsitikinkite, kad galite naudotis tvirta indai maistui, kurioje lengva laikyti ir nešiotis paruoštus patiekalus. „Pepco“ rasite platų modernių indų pasirinkimą.

Pasirūpinkite, kad jūsų mityba būtų įvairi. Įtraukdami įvairias daržoves, vaisius, pilno grūdo grūdus, užtikrinsite, kad organizmas gautų visas jam reikalingas maistines medžiagas ir kad sveika mityba nebūtų nuobodi!