Turinys:

  1. Pagrindiniai „ BLW” metodo principai – nepriklausomybė, savarankiškumas, šeimyninis valgymas
  2. „ BLW” metodo taikymo pranašumai plečiant kūdikių mitybą
  3. BLW turi būti saugus! Kaip pradėti primaitinimą?
  4. Kaip pradėti? Pirmieji žingsniai su BLW

BLW (angl. Baby-Led Weaning) – tai naujoviškas kūdikių vadovaujamas primaitinimas, kuris populiarėja visame pasaulyje. „ BLW” verčiant pažodžiui reiškia „kūdikio vadovaujamą atjunkymą” – leidžia mažyliams patiems tyrinėti ir valgyti kietą maistą, užuot juos maitinus šaukšteliu. Toks maitinimo būdas leidžia vaikui pačiam kontroliuoti, ką ir kiek jis valgo, ir skatina jį pažinti įvairius maisto skonius, tekstūras ir formas.

Pagrindiniai BLW” metodo principai – nepriklausomybė, savarankiškumas, šeimyninis valgymas

Tradiciškai įvedant kietąjį maistą kūdikiams dažnai šaukšteliu duodama trinto ar pusiau skysto maisto. Pagal šį metodą tėvai kontroliuoja, ką ir kiek vaikas valgo, o tai gali apriboti vaiko valgymo patirtį. „ BLW” – tai pasitraukimas nuo šių tradicinių metodų! Vaikas aktyviai dalyvauja valgymo metu ir pats sprendžia, kokiu tempu ir kaip valgyti bei kokį maistą pasirinkti. 

„ BLW” metodas pagrįstas keliais pagrindiniais principais:

  • Savarankiškas valgymas – pagrindinė BLW” idėja yra leisti vaikui savarankiškai valgyti kietąjį maistą. Kūdikiai skatinami paimti maistą rankomis ir valgyti savo tempu. Tai padeda ne tik lavinti motorinius įgūdžius, bet ir treniruoti sensorinę integraciją – vaikai gali tyrinėti įvairias tekstūras ir skonius.
  • Vaikas pats kontroliuoja – taikant BLW” metodą vaikas kontroliuoja, kiek ir ko valgo. Tėvai siūlo įvairių saugių ir tinkamai paruoštų maisto produktų, tačiau mažylis pats sprendžia, ką ir kiek jų suvalgyti. Šis savarankiškumas padeda ugdyti gebėjimą pačiam reguliuoti apetitą.
  • Galimybė valgyti kartu –  „ BLW” skatina įtraukti vaikus, kad valgytų kartu su visa šeima. Užuot ruošę atskirus patiekalus kūdikiams, mažyliai valgo tą patį maistą, kaip ir kiti šeimos nariai, be abejo, tinkamai paruošus maistą, kad būtų užtikrintas saugumas. Mažyliams reikėtų parūpinti patogią maitinimo kėdutę su būtinomis saugos priemonėmis ir tinkamo aukščio sėdimąja dalimi, taip pat jų pačių lėkštes ir dubenėlius.

Dėl šių prielaidų „BLW” koncepcija puikiai tinka sveikos mitybos įpročiams ugdyti ir teigiamam santykiui su maistu kurti nuo pirmųjų mažylio gyvenimo metų.

„Pepco“ infografika apie priedus skirtus BLW

BLW” metodo taikymo pranašumai plečiant kūdikių mitybą

BLW” metodas pasižymi daugeliu privalumų, kurie padeda vaikui vystytis įvairiais aspektais – nuo motorinio iki emocinio ir socialinio.

Vienas svarbiausių BLW” metodo pranašumų yra motorikos raidos skatinimas. Leisdami vaikams valgyti savarankiškai, ugdote rankų ir akių koordinaciją ir griebimo įgūdžius. Vaikas mokosi suimti maistą, o tai skatina judesių tikslumą ir pirštų bei rankų jėgą. Ši praktika daro tiesioginę įtaką smulkiosios motorikos įgūdžiams, kurie yra svarbūs daugeliui kitų vaiko gyvenimo aspektų, įskaitant rašymą. 

BLW” leidžia vaikams patiems tyrinėti įvairius skonius ir tekstūras. Tai suteikia vaikams galimybę eksperimentuoti su įvairiais maisto produktais, ir gali paskatinti įvairesnių skonio pasirinkimų ugdymą. Skirtingų maisto tekstūrų tyrinėjimas taip pat skatina vaiko sensorinį vystymąsi.

BLW” metodas taip pat skatina emocinį ir socialinį ugdymą. Savarankiškas valgymas skatina vaikų savarankiškumą ir pasitikėjimą savimi. Valgymas kartu, kuriame vaikas aktyviai dalyvauja, padeda integruotis į šeimą ir ugdyti socialinius įgūdžius. Vaikai taip pat mokosi kantrybės ir įgūdžių susidoroti su nusivylimais, kurie gali atsirasti mokantis valgyti.

BLW turi būti saugus! Kaip pradėti primaitinimą?

Kūdikis valgo BLW metodu

BLW metodo įvedimas turi būti saugus! Įsitikinkite, kad maistas yra minkštas ir tinkamai paruoštas kūdikiui valgyti. Svarbu vengti mažų, kietų, apvalių ar lipnių maisto produktų, kurie gali kelti pavojų užspringti. Valgantį mažylį visada turi prižiūrėti suaugusieji. Verta įsigyti vaikų aksesuarai, kad pirmieji jūsų mažylio valgiai būtų įdomesni. 

Siūlydami maistą atkreipkite dėmesį į jo dydį ir formą. Puikiai tinka ilgi, lengvai griebiami gabalėliai, kuriuos vaikas gali lengvai laikyti ir kramtyti. Jie taip pat turėtų būti pakankamai dideli, kad mažylis galėtų juos patogiai ir stabiliai paimti ir nukreipti į burnytę, tačiau pakankamai minkšti, kad būtų galima lengvai kramtyti ir nuryti.

Valgymo metu taip pat svarbu laikytis higienos ir švaros. Reguliariai valykite vaiko rankas ir veidą, taip pat paviršius ir žaislus, kurie gali liestis su maistu. Švaros palaikymas valgymo zonoje padeda išvengti bakterijų plitimo ir palaiko sveiką aplinką mažajam skonio tyrinėtojui.

Kaip pradėti? Pirmieji žingsniai su BLW

Pradžia gali būti sudėtinga ir kupina iššūkių. Be abejo, tėvams reikės nemažai kantrybės ir atvirumo mažylio poreikiams. Kaip įvesti BLW?

  1. Pasirinkite tinkamus maisto produktus – pradėkite nuo minkštų vaisių ir daržovių, pavyzdžiui, virtų morkų, bananų ar avokadų. Rinkitės maistą, kurį lengva sugriebti ranka ir kuris yra saugus kūdikiui.
  2. Skatinkite vaiką paragauti naujus maisto produktus – leiskite vaikui tyrinėti maistą, bet neverskite jo valgyti. Būkite kantrūs ir leiskite vaikui savo tempu tyrinėti pateiktą maistą.
  3. Atpažinkite alkio ir sotumo signalus – stebėkite savo vaiką, kad suprastumėte, kada jis yra alkanas ir kada sotus. Nepažabotas džiaugsmas pamačius maistą (vaikas yra alkanas, nori valgyti) arba galvos nusukimas nuo dubenėlio ar lėkštės (vaikas yra sotus, nenori valgyti) – tai signalai, kuriuos būtina atpažinti ir gerbti.

Kokiems iššūkiams ir galimiems nepatogumams turite pasiruošti? Visų pirma būkite pasiruošę… netvarkai – priimkite netvarką kaip svarbią jūsų mažylio mokymosi proceso dalį. Naudokite lengvai valomus indus, padėkliukus ir kėdžių kilimėlius. Ką daryti, kai vaikas nenori valgyti? Jokiu būdu neverskite kūdikio valgyti. Pasiūlykite įvairių maisto produktų ir leiskite vaikui pačiam nuspręsti, ką ir kiek valgyti. Svarbu tai, kad BLW galima laisvai derinti su maitinimu krūtimi arba iš buteliuko.