Turinys:

  1. Valgomojo kambario planavimas nuo pat pagrindų
  2. Valgomojo kambario dekoracijos, aksesuarai ir indai
  3. Valgomojo kambario spalva ir stilius – įkvėpimas
  4. Stalas ir kėdės – kiekvieno valgomojo širdis 
  5. Kaip išsirinkti valgomojo stalą? 
  6. Kaip išsirinkti valgomojo kėdes?
  7. Valgomojo kambario apšvietimas – užtikrinkite funkcionalumą ir gerą atmosferą

Dekoruojant valgomąjį reikia apgalvoti daugybę aspektų – tinkamus baldus ir apšvietimo, dekoracijas ir aksesuaras ir ne tik. Tinkamai suplanavus šią erdvę, galima sukurti ne tik kuo funkcionalesnę, bet ir jaukią bei įkvepiančią vietą. Peržiūrėkite mūsų valgomojo idėjas ir sukurkite savo šeimos bendro valgymo vietą. 

Valgomojo kambario planavimas nuo pat pagrindų

Valgomojo erdvės planavimas yra pagrindinis žingsnis kuriant funkcionalią ir malonią vietą bendram valgymui. Kaip įvertinti turimą erdvę ir prie jos pritaikyti įrangą?

  1. Kruopščiai išmatuokite valgomajam skirtą erdvę. Atsižvelkite ne tik į grindų plotą, bet ir į lubų aukštį, durų ir langų vietas bei kitas fiksuotas detales, pvz., židinius ar nišas.
  2. Apsvarstykite, kokio dydžio žmonių grupę norite reguliariai priimti prie stalo. Ar valgomasis bus naudojamas daugiausia šeimos pietums, ar didesnėms šventėms?
  3. Suplanuokite optimalų baldų išdėstymą. Įsitikinkite, kad aplink stalą yra pakankamai vietos kėdėms – tarp stalo krašto ir sienos turi būti ne mažesnis kaip 90 cm atstumas (kad būtų lengva atsistoti ir atsisėsti), o atstumas tarp kėdžių turi būti ne mažesnis kaip 60 cm (skaičiuojant nuo kėdžių vidurio). 
  4. Jei valgomajame planuojate statyti papildomus baldus, pvz., indų vitriną ar komodą, nepamirškite prieš juos palikti pakankamai erdvės – durelės ir stalčiai turi laisvai atsidaryti

Nepamirškite, kad veidrodžiai, tinkamas apšvietimas ir šviesios spalvos gali optiškai padidinti erdvę, todėl valgomasis atrodys didesnis ir atviresnis.

„Pepco“ infografikas apie elegantišką valgomąjį

Valgomojo kambario dekoracijos, aksesuarai ir indai

Pirmiausia pasirinkite užuolaidas ir kilimus, derančius prie valgomojo kambario spalvų ir stiliaus. Interjerui charakterio suteiks tokios dekoracijos kaip žvakidės ir žvakės bei žali augalai. 

Ant valgomojo stalo gali būti staltiesės, stalo takeliai ir kilimėliai

  • staltiesės – idealioselegantiškam stalui sukurti ypatingomis progomis. Rinkitės medžiagas, kurias lengva valyti ir kurios dera prie valgomojo stiliaus.
  • stalo takeliai ir kilimėliai – puikiai tinka kasdieniam naudojimui, suteikia valgomajam spalvų ir apsaugo stalo stalviršį. 

Stalo indai yra svarbiausias valgomojo kambario aksesuaras. Parinkite puodelius, lėkštes ir stalo įrankius, kurie derės prie interjero stiliaus ir atitiks individualius namiškių pageidavimus. Taip pat naudinga turėti praktiškų serviravimo įrankiai, pvz., lentelių sūriui, ąsočių ir dubenėlių. 

Atminkite, kad valgomojo dekoracijos ir aksesuarai erdvėje turėtų būti papildymas ir kad ne dominuotų erdvėje. Rinkdamiesi jas vadovaukitės nuosaikumo ir harmonijos principais, kad sukurtumėte vientisą ir malonų interjerą.

Valgomojo kambario spalva ir stilius – įkvėpimas

Tinkamo stiliaus ir spalvų pasirinkimas yra neatsiejama valgomojo įrengimo dalis, turinti didelę įtaką kambario atmosferai ir charakteriui. 

Populiariausi stiliai yra modernus, skandinaviškas ir rustikalus. Modernaus stiliaus valgomajame vyrauja švarios linijos, minimalizmas ir dažniausiai neutrali spalvų paletė. Skandinaviškame stiliuje puikiai dera funkcionalumas ir natūralus grožis. Dominuoja šviesios pastelinės spalvos, natūrali mediena ir paprastos, bet elegantiškos formos. Rustikalus stilius idealiai tinka šilto ir tradicinio interjero mėgėjams. Šiame stiliuje vyrauja natūralios medžiagos, tokios kaip medis, rotangas, aksesuarai iš vytelių, akmuo, ir šiltos, žemiškos spalvos su spalvingais akcentais. 

Interjero spalvos kuria atmosferą. Ryškios, šiltos spalvos gali suteikti valgomajam jaukumo, o šalti tonai ir pilka spalva – modernumo ir elegancijos. Verta eksperimentuoti su kontrastu ir spalvų balansu. Pavyzdžiui, tamsūs baldai gali atrodyti įspūdingai prie šviesių sienų, o spalvingi aksesuarai gali pagyvinti neutralią erdvę. Nepamirškite užtikrinti, kad valgomojo spalvos derėtų su likusia namo dalimi ir sukurtų vientisą visumą bei harmoningą patalpų tėkmę.

Stalas ir kėdės – kiekvieno valgomojo širdis 

Stalas ir pilkos kėdės moderniame buto valgomajame

Patogaus ir praktiškai įrengto valgomojo raktas, žinoma, yra gerai parinktas stalas ir kėdės. 

Kaip išsirinkti valgomojo stalą? 

Pasirinkite tokį stalo dydį, kuris atitiktų jūsų valgomojo dydį ir žmonių, kuriuos paprastai priimate namuose, skaičių. Nepamirškite aplink stalą palikti pakankamai erdvės – labai svarbu, kad būtų galima laisvai pastumti kėdes ir judėti aplink stalą

Stalo forma turėtų atitikti valgomojo kambario formą. Apvalūs stalai idealiai tinka mažesnėms erdvėms ir yra palankūs pokalbiams, o stačiakampiai stalai geriau tinka didesnėse patalpose. Medžiagos pasirinkimas priklauso nuo interjero stiliaus ir atmosferos, kurią norite sukurti. Mediniai stalai suteikia šilumos ir natūralumo, stikliniai – lengvumo ir modernumo, o metaliniai stalai – pramoninio stiliaus.

Kaip išsirinkti valgomojo kėdes?

Pasirinkite patogias kėdes su ergonomiškomis sėdynėmis ir atlošais. Kėdės turėtų derėti prie stalo ir viso valgomojo stiliaus – galite rinktis medžiagas ir spalvas arba sukurti įdomų kontrastą. Įsitikinkite, kad kėdės yra tinkamo aukščio – idealiu atveju tarp stalo stalviršio ir kėdės sėdynės turėtų būti apie 30–40 cm tarpas. Taip pat atkreipkite dėmesį į jų kokybę ir apdailos būdą, kuris lems, ar lengva kėdes išlaikyti švarias. 

Valgomojo kambario apšvietimas – užtikrinkite funkcionalumą ir gerą atmosferą

Nedideliame valgomajame pakanka pagrindinio apšvietimo – pakabinamo šviestuvo (pageidautina apie 75–90 cm virš stalo viršaus) arba liustros. Šis apšvietimo tipas suteikia stiprią, bet išsklaidytą šviesą, kuri veiksmingai apšviečia visą erdvę. Didesniuose interjeruose vertėtų investuoti į kelis šviesos šaltinius, kad valgomajame būtų užtikrintas norimas funkcionalumas ir atmosfera. Be pagrindinio apšvietimo, interjere gali atsirasti paryškinamasis apšvietimas (pvz., šviestuvai, LED juostelės, žvakidės) ir funkcinis apšvietimas (pvz., staliniai šviestuvai ant komodos arba prožektoriai sieniniuose šviestuvuose). 

Nepamirškite, kad apšvietimas turi būti išdėstytas taip, kad tolygiai apšviestų visą erdvę, kad nebūtų šešėlių ir akinančių šviesos taškų.

Galiausiai nepamirškite, kad valgomasis turi atspindėti Jūsų asmeninį stilių ir poreikius. Nesvarbu, ar Jums labiau patinka minimalistinis, ar puošnus apipavidalinimas, svarbu sukurti erdvę, kuri būtų palanki bendram valgymui ir pokalbiams. Puikiai parinkti baldai, apšvietimas ir apdaila gali paversti valgomąjį namų širdimi, kurioje šeima ir draugai gali susirinkti ir mėgautis kartu praleistu laiku.